top of page
Spina Bifida

 

Spina Bifida nöral tüp defektleri olarak adlandırılan doğumsal bir defekttir. Spina Bifida vertebra (omurga) kemiklerinin bebeğin omuriliğinin bir bölümünün etrafında düzgün bir şekilde oluşmadığında ortaya çıkar. Spina Bifida hafif yada ağır olabilmektedir.

 

  • Hafif formu en sık gözlenen formdur. Genellikle prebleme neden olmaz ve tedavi gerektirmez. Defekti dışarıdan görülmez fakat bazı bireylerin sırt bölgelerinde doğum lekesi, çukur yada saçlı bir bölge görülebilir.

  • Nadir ancak daha şiddtli bir formu meningoseldir. Bu formda sıvı bir akıntı omurga dışına akar ve deriye doğru basınç oluşturur.  Deri içerisinde bir çıkıntı gözlenebilir. Bir çok vakada başka bir belirti yoktur.

  • En nadir ve ağır formu Myelomeningosel’dir. Çoğu kişi spina bifida dediğinde myelomeningosel’i anlatmaktadır. Omurilik sinirinin bir kısmı spina kanal dışına itilmiştir ve sıklıkla sinin hasarlanmıştır. Deri içerisinde bir çukur gözlenir. Bazı bebeklerde deri açıktır ve sinir dışarıdan görülmektedir.

 

Belirtileri

 

Belirtiler defektin şiddetine bağlıdır. Hafif Spina Bifida’lı çoğu çocuk herhangi bir belirti vermez, bir problem yoktur.

 

Yine meningocelli çoğu vakada herhangi bir belirti yoktur.

 

Spina Bifida’nın en ağır formunda sıklıkla omurilik ve beyin kaynaklı ciddi problemler gözlenir;

 

  • Bacaklarını, ayak yada kollarını  az hissetme yada hissetmeme, sonucunda bu vücut parçalarını oynatamama

  • Mesane ve bağırsak problemleri

  • Hidrosefali. Tedaviye ragmen gözlenebilir ve buna bağlı epilepsy, öğrenme ve görme problemleri görülebilir.

  • Omurgada eğrilik (skolyoz)

 

Tanı

 

Gebelik esnasında yapılan ikili ve üçlü testlerle ve USG ile tarama yapılır. Bu test sonuçlarında bebekte bir anomaliden şüphelenilirse amniyosentez yapılır. Amniyosentez sonucunda bebekte spina bifida varlığı belirlenebilir.

 

Doğum sonrasında ise fizik muayenede sırt bölgesi gözlenerek spina bifida tanısı konulabilir. Defectin ağırlığının belirlenmesi için X-Ray, MRI veya CT Scan istenebilir.

 

 

 

 

Tedavi

 

Hafif vakaların çoğu tedaviye ihtiyaç duymaz. Meningoselli bireylerin çoğu da yine tedaviye ihtiyaç duymaz. Ancak, ağır vakalar genellikle cerrahi’ye ihtiyaç duyarlar. Bazan spina bifida’yı düzeltme ameliyatı bebek anne karnnda iken yapılabilir.

 

Bunun yanında hidrosefali tedavisi için yine cerrahi girişime ihtiyaç duyulur.

 

Yine ağır spina bifida’lı bireyler fizyoterapi ve occupational terapiye ihtiyaç duyarlar..

bottom of page